21 Şubat 2018 Çarşamba

Menfaatler Menfaatler

Merhabalar

Sorumsuzsun Sorumluluk Bekleme yazımın üzerinden yaklaşık 3 ay gibi bir zaman geçmiş.
Bu süre zarfında yazımı okuyanlar hatırlar belki oğlumun arkadaşının annesinin yaptığı sorumsuzluktan ve oğluna olduğu kötü örneklemeden bahsetmiştim. Bu kadar zaman geçmesine rağmen bu arkadaştan menfi yada müsbet herhangi bir geri dönüşte almadığımı belirteyim. Taki cumartesi akşamına kadar. Peki cumartesi akşamı ne değişti? de sevgili annemiz bana yazmaya karar verdi. Çünkü oğlunun doğum günü kutlaması vardı ve oğlu da oğlumu doğum günün de görmeyi çok istemiş.

Bu anne yaptığı bana göre terbiyesizlik olan davranışından sonra aramadı, sormadı ve doğum gününe çağırmak içinde yazmayı da sırf menfaati için tercih etti. Hemde gece 00:16'da. Peki aylar sonra gelen bu mesajlardan sonra ben ne mi yaptım? Mesajları aynen yayımlıyorum. Ben doğru kararı verdiğimi düşünüyorum. Peki siz olsaydınız ne yapardınız?

Anne: Canım iyi geceler
Biliyorum bana küstün ama yarın oğlumun doğum günü evde kutlayacak. Oğlunu da bekliyoruz. Kasti değildi.

Ben: Küsmek değil kırıldım 3 ay oldu ve bir telefon dahi etmedin. Aradım açmadın. Geri dönmedin ve üzüldüm açıkçası. Önceden söz verilmiş bir duruma gelemiyor olabilirsin. Bana açıklama da yapmak zorunda değilsin ama en azından telefon açıp iptal etseydin bende ona göre program yapardım. O gün havada soğuktu eve de dönemedik. Sokaklarda kaldık kurs saatine kadar. Benim küsmem değil mesele. Oğlum çok üzüldü. Oğluna çok değer veriyor. Ama karşılığını göremeyince üzülüyor, o üzülünce bende açıkçası oğlun ile olan arkadaşlığı konusunda eskisi gibi sıcak bakmamaya başladım. Sonuçta insan değer gördüğü yere gider ve ben değer görmediğimizi düşünüyorum. 3 aylık zamanı da göz önüne alırsak. Yarın oğlumun kursları olduğu ve sonrasında da başka bir program olduğu için gelemiyor. İyi geceler.

Anne: Bencede haklısın. Doğru aramadım. Sözümde de duramadığım için utandım. Biz değer veriyoruz her zamanda öyle olacak. Oğlun bizim ve benim için önemli. Arkadaşlıkları ve dostlukları inşallah bir ömür sürer. Sizin düşünceniz saygı duyarım. Rabb'im her zaman onları da korusun. İyi geceler.

Yeni notta görüşmek üzere. 

Hoşçakalın...

16 yorum:

 1. En güzel cevabı yazmışsın canım.Hem o saatte mi yazılır ?Şimdiden önrmlini almışdın ki en doğru olan hareket bu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O saat zaten ayrıca tartışmaya açık bvir durum. Gereksiz insanları hayattan temizlemek lazım ki; yenilerine yer açılsın...

   Sil
 2. Ben gelen mesajı da oldukça soğuk buldum. Öncesinde ne yaşandığını unutmuş olsanız bile bence bu davette oldukça soğuk. Belki güzel bir dille aranıp, durum anlatılsa ve geçmişten duyduğu hüznü paylaşsa idi eminim bir şeyleri yeniden ele alır sizde affederdiniz. Ama ben size naçizane tavsiyem Annelere ne kadar yanlış yapmış olsa da küçükte olsalar iki insanın sıcak dostluğu (tabii siz daha iyi bilirsiniz) daha detaylı değerlendirilmeyi hakediyor. Saygılarımla
  Fatih KABACA | www.fatihkabaca.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız mesajda çok soğuktu. Aynı zamanda da davet etmiş olmak için etmiş gibi de yapmacık. Dediğinize katılıyorum. Bu iki kişinin dostluğunu bozmak istemem ama anne sorumsuzluğu çocuğuna da geçtiğinden, zaman zaman oğlumu da etkilediğini düşünüyorum. Sonuçta üzüm üzüme baka baka kararmış. Bu nedenle de pek görüştürmek taraftarı değilim. Yoksa benimle alakalı bir sıkıntıdan değil bu isteğim. Hele ki minik iki yüreği ayırmak hiç değil ama oğlumun menfaatlerini de düşünmem lazım. Tıpkı onların yaptığı gibi :)

   Sil
 3. İnsanlarla ilişki her zaman zordur.
  Mutlaka bir şeyler meydana gelir biri onu yapar başkası başka bişey çok incelersen yanlış anlaşılır yalnız kalmaya mahkum olursun.
  Zaman ne yazık ki artık böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ki öyle. Menfaat menfaat. Ama bundan sonra benden yararlanmasına izin vermem.

   Sil
 4. Burada oğlu için çağırmış sizi, en iyisini yapmışsınız. Böyle insanlardan nefret ederim benim başıma gelseydi hiç cevap vermezdim bile

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi canım. Sırf menfaat için. Ben özellikle iç dökmek için yazdım. Rahatladım. Ben düşüneceğime o düşünsün. ;)

   Sil
 5. Üzülmemek için değer gördüğün kadar değer vereceksin. Maalesef bu dönemde bu böyle. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Bu nedenle de görüşmem ve görüştürmem olur biter :)

   Sil
 6. Eğer oğlunuz o Annenin oğlunu seviyorsa bırakın arkadaşlıkları devam etsin. Siz büyüklerin düşmanlığı çocukların dostluğunu etkilemesin. Ayrıca bu tür küçük insanlar için canınızı sıkmayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkçası bende bu şekilde düşünüyordum. Annenin hatasını tabii ki de mantıklı değil çocuk çeksin ama bu yayından sonra yaşadığım birkaç olay oldu ki özellikle bunlardan sonra görüştürmeyi açıkçası düşünmüyorum.

   Sil
 7. Ve bu arada daha demin yazmayı unuttum seçtiğiniz karikatürü çok beğendim :)

  YanıtlaSil
 8. Siz anne olarak da çocuğunuzu yetiştirmekte kısıtlamakta kendi örf ve adetlerinizi yaşatmakta tek hakka sahipsiniz.Karşınızdaki insanın yaptığına bakınca, çıkarcı bir aile olduğu görülüyor.Siz anne olarak oğlunuzu onların çevresinde istememeniz doğru bir hareket, bence en iyisini yapmışsınız.Selam ve sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Sadece oğlunun çıkarları için gecenin köründe değersizce atılan bir mesaja kanacak kadar saf değilim. Kusura bakmasın ama onun oğluysa benimde oğlum. Bende oğlumun çıkarlarını gözetmek durumundayım.

   Sil