6 Aralık 2017 Çarşamba

Tırnak ve Tırnak Eti Yeme Alışkanlığı, Nedenleri ve Tedavisi

Merhabalar

Çevremizde elleri sürekli ağızda olan insanlara rastlamamız mümkün. Peki kaçımız ellerimizle ağız yoluyla vücudumuza geçen tehlikelerin farkındayız? Yada tırnak ve tırnak eti yemenin nedenlerini araştırdık? Farkında olmadan yaptığımız bu davranışlar bizim hastalık belirtimiz olduğu gibi, bizi hasta edecekte bir unsurdur. 

El bakımına ve temizliğine dikkat eden biri olarak çevremde gördüğüm, beni çokça da rahatsız eden bir konudur tırnak ve tırnak eti kemirme hastalığı. Hastalık diyorum zira insanlar bununla ilgili kendilerini düzeltmek için birşeylerde yapmıyorlar. Ellerinin bakımsız görünmesini bir kenara bırak, karşındaki insanın midesini de bulandırıyorsun. Hadi bunu da geçtim diyelim. Kendi sağlığını ciddi anlamda riske atıyorsun. Ellerimizden ağız yoluyla bulaşan hastalıklardan haberiniz var mı acaba? Hadi sağlığınıza önem vermiyorsunuz? Görüntünüzüde mi önemsemiyorsunuz? Bakımsız ellerin, koparılmış tırnakların ne kadar itici olduğunu hepimiz biliyoruz değil mi? Yoksa siz hâlâ farkında değil misiniz?

Tırnak yeme alışkanlığı genel olarak baktığımızda çocukluğumuzda başlar ve ergenlik döneminde de devam eder. Çocukken önüne geçemediğimiz bu hastalık, ilerleyen yaşlarda daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir.Bu yüzden sevgili ebeveynler çocuklarınızda böyle bir durum varsa çocukken lütfen engellemeye çalışın.

Tırnak ve tırnak eti yemenin psikolojik olduğunu savunanlar kadar, alışkanlık olduğunu söyleyenlerde var. Sebebi her ne olursa olsun bu hastalıktan kurtulmak mümkün ama öncesinde istemek gerek.

Tırnak ve tırnak eti yememek için uzman doktor desteği alınabilir. Bunun yanı sıra törpülenmiş, bakımlı tırnaklar güzel görüneceğinden ellerinizi ağıza alma, tırnaklarınızı ısırıp, kopartma isteğiniz daha az olacaktır. Bayanların özellikle koyu renk oje kullanması tırnak yeme alışkanlığını azaltacak, hatta bitmesine bile neden olacaktır. Koyu renk oje tırnaktan çıktığında ne kadar kötü bir görüntü verdiğini hepimiz biliyoruz değil mi? Erkekler bu konuda acı oje kullanabilirler. 

Tırnakları yara bandı yada para bandıyla bantlamakta bu çözümlerden biri olabilir. Fakat gün içerisinde çok fazla insanla iç içe çalıştığınız ortamlarda bu durum pek hoş olmayabilir. Bunu akşamları eve geldiğinizde deneyebilirsiniz. Eldiven kullanmak ve görünen yerlere notlar asmakta bir çözüm olabilir.

Bu konu durup dururken nereden çıktı demeyin. Çalıştığım işyerinde bu alışkanlığa sahip birkaç kişi var ve ciddi anlamda onları uyarmaktan sıkıldım. Daha fazla detay anlatmayacağım. Bu yazıyı paylaşma nedenimde; bu durumda olan insanlar varsa farkındalık yaratabilir ve dışarıdan nasıl göründüklerini sağlayabilirim düşüncesi.Sonuçta bir kişiye bile ulaşsam kâr kârdır.

Tırnak ve tırnak eti kemirmeden sağlıklı günler dilerim.

Yeni notta görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

4 yorum:

 1. Hem sağlık, hemde görüntü açısından dikkat etmek gerek. Hatırlatma için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. İnsanlar kendi sağlıklarıyla kendileri oynuyor aslında.Farkında değiller.

   Sil
 2. Evet çoğu psikolojik dışa vurum aslında genellikle küçük yaşta başlıyor bu tür alışkanlıga dönüşen psikolojik şeyler ki bundardan birsürü var Ör.sürekli saçını oynamak vb. önlemek için aslında ilk nedeni bulmak çocuğu psikolojik olarak rahatlatmak lazım :)

  YanıtlaSil
 3. Evet bir tanıdığım var. Sürekli saçıyla oynuyor. Erkek ve çoluk-çocuk sahibi insan. Alışkanlık yapmış. Sıkıntılı durum. Zamanında tedavi edilmezse ilerideki yaşlarda çok zor.

  YanıtlaSil