25 Aralık 2017 Pazartesi

Ortaokul Öğrencisinin Ağzında Küfür Nedir?

Merhabalar

Her sabah olduğu gibi bu sabahta kalkar kalmaz oğlumun telefonunu açtım. İşe gittiğimden dolayı oğlumun okula yetişmesi için telefon gerekli. 

Zaman zaman oğlumun telefonunu kontrol ederim. Kiminle görüşüyor? Neler yapıyor? diye bir ebeveyn olarak çocuklarımızı takip etmek gerek. Sabah telefon açıldı ve watshapptan konuşmalar gördüm. Oğlumu sınıf arkadaşlarından birisi bir gruba eklemiş. Konuşmalar alakasız ve geneli iki kişi arasında geçen diyaloglar. Diğer eklediği kişilerden genel olarak ses seda çıkmıyor. Fakat bu iki kişi arasında geçen yazışmalarda dikkatimi çeken şey (bu arada ikisi de kız) cümlelerini sürekli küfürle noktalıyor olmaları. Baştan sona konuşmaları okudum. Hepsi aynı şekilde bitiyor. Aklımın almadığı veliler hiç mi çocuklarının yazışmalarını kontrol etmiyorlar? Olayın küfür boyutunu da geçtim. (Hadi bir yerlerden duydu, anlamını da bilmeden yazdığını varsayıyorum.) Bu yazıştığı kendisinden büyük insanlarda olabilirdi. Konu farklı yerlere gidebilirdi. (Taciz, istismar vs.) Çocukların ellerine akıllı telefonları verince olay bitiyor mu? Yada ortaokul öğrencisi olunca çocuklar büyümüş mü sayılıyor? Sınıfın watshapp grubundan çocuklara ilgili görünüp, her birşeylerini takip edip, ellerine verdikleri telefonlarda kimlerle, ne konuşmalar yaptığını neden takip etmiyoruz?

Açıkçası kız yada erkek hiç fark etmez, kendi ayakları üstünde durana dek onlar halen daha çocuk. Hata yapmaya, kanmaya çokta müsaitler. Çocukların ağızlarına aldıkları küfürlerin ne anlama geldiklerini bilmediklerine de kalıbımı basarım. Söylüyorlar ama lafın nereye gideceğini bilmiyorlar. Anne-baba olarak çocuklarımızı takip etmediğimiz sürece de anlamlarını dahi bilmedikleri kelimeleri sarf etmeye devam edecekler. Belki de bu yüzden başları bile belaya girecek ve bu tür davranışlardan yine biz sorumlu olacağız.

Oğluma sabah olayı anlattım. Yazan kızın ismini söylediğimde tanımadığını, diğerinin arkadaşı olabileceğini söyledi. Hemen gruptan çıktım. Oğluma da gruptan çıktığımı söyledim. Onun çokta umurunda olmadı. 

Oğlumla her konuda konuşuyoruz. Anne-baba olmak bunu gerektirir. Sadece göstermelik ilgileniyor(muş) gibi yapmak anne-baba olmak değildir. Her konuda iletişim halinde olmak gerek. Yoksa gerçek bir ebeveyn olamayız. Onlarında tabii ki özel alanları olacaktır ama bu demek değildir ki gözlerimizi üstlerinden çekeceğiz. Öyle bir dünya yok. Her daim bazen onların haberi olacak, bazen de haberi olmayacak şekilde takipte ve tetikte olmalıyız. Sonradan ah vah etmemek için lütfen duyarlı olalım. Çocuklarımız herşeyimiz. Sahip çıkalım.

Yeni notta görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

14 yorum:

 1. Maalesef yeni neslin %70'i böyle desem abartmış olmam herhalde. Kiminle nasıl konuşacağını bilmeyen bir nesil aynı zamanda. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Küfür etmeyi maharet zannediyorlar.

   Sil
 2. Simdi ilk okul cocuklarinin agzinda bile küfr var. Hemde ucunun nereye gittigni bilmeden ediyorlar.

  Önemli olan bencede ilgili ve takip eden bireyler olmak. Yasak koymak yerine dogru egitimi vermek. Bu cocuklarin aileleri küfr etmelerine müsade ettikleri ve hatta kendileride ettikleri icin bu cocuklar böyle malesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Aileler mış gibi yaptıkları için zaten bu nesil böyle bu duruma geliyor.

   Sil
 3. O whatsapp grupları beni de çileden çıkartıyor ve dediğin gibi küfürü (anlamını bilsinler ya da bilmesinler) büyüme ibaresi olarak kullanmaktan hiç çekinmiyorlar. Bu konuda bzimki de bir ara o moda girdi ki hemen çıkarttık şükür konuşarak...
  Her an tetikte olmamız lazım, ne zaman ne olacağı ve çocukların nasıl etkileneceği hiç belli olmuyor dediğin gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanı gerçekten dinden imandan çıkaracak yazışmalar, sorumsuz ebeveynler var. Çocukları gerçekten denetim altında tutmak zor ama başı boş bırakmakta doğru değil. Size de geçmiş olsun. Bırakmasına sevindim.

   Sil
 4. Üzüldüğüm konulardan biri: küfür oranı çok yüksek. Ebeveynler olarak çocukların ahlak/ruh gelişimini ihmal ediyoruz. Telefon için okula gitmesi için vb. durumlarda elimizden gelen gayreti gösterirken ahlaki noktada gayretimiz yok. Tabii, telefon, internet ve okul önemli ancak, ahlak olmayınca hiçbiri bir anlam ifade etmiyor. Bir de ekseriyetle kötü örnek oluyoruz çocuklara: küfür eden büyüklerin arasında çocuklar da küfre alışıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Ellerine telefon tablet vermekle iş bitmiyor. Denetleme yok. Sonra da çocuklar kötü insanlara kapılıyor. Kiminle konuştuğunu bilmiyorsun ki, Allah korusun o insanla gitse nereden bileceksin. Fazla özgürlük, fazla özgüven zarar. Denetleme ve kısıtlama şart.

   Sil
 5. Bizim sınıf watshapp grubundaki velilerde aynı. Çok ilgili görünüyorlar ama çocuklarla alaka sıfır. Akılları sadece nota çalışıyor. Çocuğu yüksek not alsın ama karakter sıfır olsun önemli değil. Yazık nasıl bir toplum olduk böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazıları için maalesef karakter değilde çocuğun notu çok daha önemli. Yazık.

   Sil
 6. İyi yapmışsınız. Keşke herkes böyle ilgilense. İnternet ortamı çocukları bozuyor. Nerelere girip çıktıklarına dikkat etmek lazım. Bu küfür olayının netle alakası da yok aslında. Çünkü benim çocukluğumda da böyle ağzı bozuklar vardı. Yetiştirme meselesi. Fakat net sayesinde daha çok kanser gibi yayılıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternet daha çabuk öğrenmelerini sağlıyor. Özellikle youtube videolarından gördükleri herşeyi anlamını bilsin yada bilmesin kendisine empoze ediyor ve bunu konuşmasında, yazışmasında kullanmaya başlıyor. Sonrasında sonuç kişilik bozukluğu olan çocuklar.

   Sil
 7. Şimdi okudum yazınızı epey vakit geçmiş ama, lisede kendi çizgisini koruduğu sürece ,belki zor bir yol ama, yakınındakiler de doğrunun o olduğunu görecektir eminim. Ne yazık ki küfürü üstün bir şey gibi görüyor bazı çocuklar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ki çocuklar gördüklerini kendilere empoze etmeye meraklı. Analamını bilsin bilmesin o kelimeyi kullanmayı maharet sayıyor ama aile maalesef anaokulunda yada ilkokulda gösterdiği alakayı ilerleyen sınıflarda göstermiyor. Sonra da çocuklar bozuluyor.

   Sil