27 Aralık 2017 Çarşamba

Orjinal Mi ? Yoksa Marjinal Mi Olmalı?

Merhabalar

Geçen hafta pazar günü ailecek kahvaltıya gidelim dedik. Aracımızla  gidebileceğimiz bir yer tercih ettik. Arabayı park ettik ve mekana doğru yürümeye başladık.

Tam mekana girecekken önümden 3 kişi geçti. Normalde etrafıma çok dikkat eden biri değilimdir. Genelde yolda yürürken de aklım dolu olduğundan dolayı yanımdan tanıdık biri geçse bile görmem. O derece alakasızımdır. Ama bu sefer öyle bir şey gördüm ki; kör olsan görürdün. Önümüzden geçen kız resmen tecavüze uğramış gibiydi. Resimde gördüğünüz arkadan çekilmiş bir fotoğraf.(Fotoğrafın tamamını maalesef yayınlayamıyorum) Ön taraftan görünüşte daha da beterdi. Resmen çorap yırtıktı. Ön tarafını çok az bir çorap tutuyordu. Köpek parçalamış ile tecavüze uğramış arasında kalmış gibiydi. Saçların ortadan ikiye ayrıldığında bir tarafı masmavi, diğer tarafının uç kısmı yeşil ve üst taraf sarı. 

Ben kahvaltı mekanına girmeyi bırakıp, giden kızı keserken eşim ne olduğunu sordu. Kızı gösterdiğimde "yok artık" dedi. Ama bu arada eşim önden kızı görmemişti. Kahvaltıdan sonra arabaya bindik. Giderken tesadüf eseri kızla ışıklarda karşılaştık ve eşim "birisi bu kıza tecavüz etmiş" dedi. O derece kötü bir görüntü. Yüzde akmış bir makyajda cabası. Gözlerine ben ilk gördüğümde dikkat etmemiştim. Gördüğümde de şok oldum. Rimelleri akmış, sanki ağlamışta silmeyi unutmuş sanki. Freddy'nin kabusu gibiydi.

Şimdi soruyorum. Bu gençleri bu hale getiren nedir? Kendini kanıtlama çabası mı? Fark yaratıp dikkat çekme dürtüsü mü? Yoksa ailelerinin kısıtladığı gençlerin, şehir dışında okumaya gittiklerinde çok amiyane tabiriyle ahırdan boşalmış ve ne yapacağını bilemez halleri mi? Bunun gibi sorulabilecek daha bir çok soru var aklımda ama cevap ne olursa olsun, insanın azıcık kendisine saygısı olmalı. Farklı görünmek adına bu kadar kendini küçük düşürücü görünmek ne demek? Bu şekilde gezdiğinizde farklı değil aksine zavallı oluyorsunuz. Dikkat çekmeyi, toplumda fark edilmeyi istiyor olabilirsiniz ama bunu lütfen kıyafetinizle değil, beyninizle yapın. Zira bu şekilde görüntü kirliliğinden öte geçemiyorsunuz.

Yeni notta görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

12 yorum:

 1. Ruh sağlığı normal insanların yapacağı şey değil. Tamam 'delikanlı' sözü/deyimi boşa icat edilmemiş. 'deli' gibi oluyorlar bazı ergenler, ilgi çekmek için yapıyorlar sanırım, ilgi manyağı olmuşlar:( kılık, kıyafet için Ata'mız ne güzel örnektir, duşunu almış, dişlerini fırçalamış, saçını, sakalını kesmiş, deodorandını sürmüş, temiz, şık, cebinde ipek mendili, elinde eldivenleri, centilmen, prezantabl, Avrupai, şık bir görünüm...her konuda olduğu gibi rahmetli o konuda da gençlere örnek olmaya çalıştı ama akılda kafa olmayınca böyle oluyor:(

  Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Örnek alınacak o kadar kişi varken neden hasta ruhlu insanları örnek alıyorlar anlam veremiyorum. Yazık ki nesil günden güne bozulma eğiliminde.

   Sil
 2. Bu gözler neler goruyor degıl mi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ki öyle. İnsanı hayattan soğutuyorlar.

   Sil
 3. Toplum şaşırmış durumda. Bana artık hiçbir şey normal gelmiyor. Ya kıtı kıtına kapalı fakat altta kot pantalon, ojeli parmaklar; bir yanda bu paspal kızlar, sırf dikkat çekmek ve normal bir tatmin duygusu değil bunların duydukları. Allah ıslah etsin demekten başka yapacak bir şey görünmüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Ece abla. Maalesef toplum kafayı yemiş durumda. Bu şekilde dolaşmak için ciddi psikolojik rahatsızlığının olması gerek ki bu da tedavi edilmesi gerekiyor. Bu tarz insanlar birde ileride evlenip çoluk çocuğa karışacak. Kendi sağlıklı değil ki, topluma kazandırdığı birey sağlıklı olsun.

   Sil
 4. Eskişehir ün,versite şehri. İki üniversiteyle bizde de durum böyle. Neredeyse sokakta çıplak gezecekler. Birde 3.üniversite açalım derdindeler. Şayet 3.sü açılırsa tası tarağı toplayıp gitmek gerekecek. Rezillik diz boyu ve bu tarz insanların kesinlikle ruhsal durumlarının kontrol altında tutulması gerek. Zira kafayı yemiş bir nesil yetişiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Nesil gitgide bozuluyor ve neredeyse çıplaklığı meziyet sanacaklar.

   Sil
 5. Hayatta var olan insaların tamamının bir amacaı vardır budistler niye öyle giyinir hintliler neden öyle giyini brezilyalır neden öyle hele rio karnavalını bi düşün dünyanın her yerinde böyle kimsenin kendini kanıtlama derdi yok bence sadece yaşayış ve örnek aldıkları kişilerle ilgili bir durum hayatımıza kimi örnek kişi olarak sokuyorsak o kişi olma yolunda devam ediyoruz kime göre garip ki insanlar eminim bizleri de garip bulan kılık kıyafetimiz beğenmeyen bir kesim var insanları kılık ve kıyafetlerine göre yargılamak acizliktir bana göre mesela o kız sizi gördğünde rahatsız edici bişi yaptımı hayır yolunda yüremeye devam etti ama siz hiç hoş olmayan cümleler kurma özgürlüğünü kendinizde buluyorsunuz sizce bu daha kötü bir durum değil mi insanların kalbini göremeyenler dış görüşün ile ilgilenirler onlardan olmayın ve yeni nesili bu hale getirenler kendileri değil beğenmeyen bizleriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben iç görünüşle ilgili bir cümle kurmadım fark ettiyseniz ama bu şekilde dış görünüşte hoş değil. Çünkü oğlumun yada kızımın bu tarz insanları örnek almasını istemem. Çünkü efendi olmak, efendi gibi giyinmek varken kulağında küpe takan bir erkek bana göre hoş değil. Erkek dediğin erkek gibi, kadın dediğin de kadın gibi giyinmeli ve buna göre de davranmalı.İnsanlar bana göre düzgün kişilikleri örnek almalı. Herkes herkesi örnek alabilir ama mantık denen de bir şey var. Yırtık ve tecavüze uğramış yada köpek saldırmış gibi bir çorapla çıkmakta ayrıca kişilik değil kişiliksizlik örneğidir. Hastalıklı ruh halinin, bozuk psikolojinin ve kendini bulamamış olmanın örneğidir. Saçın 4 renk olmasını saymıyorum bile. Farklı olmak bana göre düşünceyle olmalı. Giyiniş tarzıyla hele ki bu kadar farklı ve dikkat çeken bir tarzla olmamalı. Bu da benim fikrim.Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 6. Aşırı olan, çizgiyi aşan her şeyi beğenmeme hakkımız vardır. Bu yorumu ekleme ihtiyacı duydum kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Kimsenin giydiğine karışmak değil mesele ama etrafa aykırı örnek oluşturuyorsa o zaman tepki görmeleri de çok normal.

   Sil