4 Aralık 2017 Pazartesi

Islak Saçlar

Merhabalar

Çoğumuz ıslak saçların zararlarını bilmiyoruz. Hele ki ıslak saçla uyumanın saçımıza verdiği zararlarını hiç düşündünüz mü?

Uzun saçları çok seven biri olarak, saç kurutmaktan da bir o kadar nefret ederim. Her defasında o saçları makine ile kurutmak benim için resmen işkencedir. Ancak ıslak saçların zararlarını bilen biri olarak gecenin kaçı olursa olsun kurutmadan uyumam.

Peki her gün duş alan insanlar olarak saçlarımızı kurutmaya ne kadar önem veriyoruz? Verebiliyor muyuz? Saçlarımızı yeterince seviyor muyuz? Islak saç zararlarına bir bakalım.

Islak saç öncelikle enfeksiyon olma riskini arttırır. Yastıkta oluşan nem nedeniyle bakteri çoğalması yaşanır. Ayrıca sinüzit, astım, migren ve baş ağrısı gibi hastalıkların yanı sıra, yüz felcine bile neden olabilir.

Islak saçla uyumak, uzun süre kafanın hareketsiz kalması, derinin suyu fazla emmesi nedeniyle saç derisinde düzensizliklere neden olur. Saçlar ıslakken daha zayıf olur. Saç kırılması olayları görülebilir. Saç derisinde saç nezlesi ve saç kıran oluşabilir. Saç nezlesi saçların kopmasına, saçkıran saçlarınızın dökülmesine ve yeninden saç çıkmamasına neden olabilir. Saçkıran bulaşıcıdır. Aynı yastığı kullanan kişilere bulaşma ihtimali de çok yüksektir. Islak saçla uyumak aynı zamanda kepeklenme problemini de arttırır.

Saçımızı tamamen kurutmadan yatıyorsak eğer, yastığın üzerine kuru bir havlu sererek saçta kalan nemin alınmasını sağlayıp, yastığı kuru tutabiliriz. Böylelikle enfeksiyon riskini de azaltabiliriz.

Saç kurutma makinesi ile kurutma işlemini yapamıyorsak, havlu ile iyice suyunun alındığına emin olmalıyız. Unutmayın ne kadar kuru, o kadar güvenli.

Sağlıklı günler dilerim.

Yeni notta görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

5 yorum:

 1. Tamamen kurutmadan duramam zaten, yaz-kış farketmez illa kurutacağım.:)) yoksa hasta olur insan yaa..Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkat etmek gerek. Hastalıklara davetiye çıkarıyor farkında olmadan yaptıklarımız.

   Sil
  2. Sağlık için dikkat etmek lazım. Sonradan pişmanlıklar faydasız oluyor.

   Sil
 2. Islak saçla arada uyuyorum ama bırakmam gerek....Teşekkürler.

  YanıtlaSil