21 Kasım 2017 Salı

Sosyal Medya Bildirim Çılgınlığı

Merhabalar
 
İnsan hastayken gözü bir şey görür mü? Hele ki çocuğunun ateşi bilmem kaç derece olmuş, gözünü açamaz ve bilmem ne enfeksiyonu kapmış durumdayken.
Açıkçası benim gözüm bir şey görecek durumda olmaz. Hele ki söz konusu çocuğumsa gözümü üstünden ayırmam. Ama son zamanlarda sosyal medyada artan yer bildirimi çılgınlığı, hastanelerde de maalesef amansız şekilde devam ediyor.
 
Geçenlerde akrabalarımdan birisi hastaneye çocuğunu götürmüş. Neredeyse 40 derece ateş içinde. Çocuk havale geçirdi geçirecek. Bağırsak enfeksiyonu da olmuş bir yandan. Alttan üstten çıkarıyor. Fakat sevgili kuzenim ne yapıyor? Hastane odasında çocuğun kolunda serum, çocuk felç olmuş gibi yatıyor ve bizim ki üzgün şekilde poz vermiş, çocuk arka planda selfie yapmış ve "Oğlum üzülme, iyi olacaksın" diyor. Vallahi ben o fotoğrafta üzgün bir çocuktan çok, tövbe yarabbim sanki ölüm döşeğinde kendini bilmez bir çocuk gördüm. Ama anne hunharca sosyal medyalarda bu fotoğrafı paylaşıp beğeni ve yorum toplamak derdinde. Üstelik çocuk o durumdayken bir de her yoruma samimiyetsiz şekilde (kendisi samimi olduğunu düşünüyor olabilir ama ben öyle olduğunu kesinlikle düşünmüyorum) cevap yağdırıyor.
Yapmayın Allah aşkına. Bu kadar sosyal medya delisi olmayın. O fotoğrafı koyduğunuzda üzgün değil, aksine ruh hastası bir profil çiziyorsunuz. Hastane de yer bildirimi yapınca insanların çok umurunda mı sanıyorsunuz? Ya da insanlar yorum yapınca egonuz hangi tavana vuruyor ya da Nirvanaya mı ulaşıyor? Gerçekten çocuğunuzu seviyorsanız telefonla, sosyal medya ile değil, lütfen bizzat çocuğunuzun kendisi ile ilgilenin.
Aynı durum akraba hastane ziyaretlerinde ya da cenaze törenlerinde de mevcut. Bilmem kimi hastane de ziyaret ettik. Hop bir fotoğraf, hemen sosyal medyaya yükle. Gelsin yorumlar. Gelsin beğeniler.
Anneannesi vefat eden bir arkadaşım yine sosyal medya da "Pamuğum! Seni çok özleyeceğiz." diye paylaşım yapıyor. Pardon ama zaten anneannen vefat etmiş. Sosyal medyada onun fotoğrafını paylaşman ve bu şekilde yorum yapman ne kadar doğru? Kaldı ki; kadın senin paylaşımını okumuyor. Seni duymuyor. Bu durumda sen ne kadar samimisin diye sormazlar mı insana? Gerçekten üzgünsen sosyal medyada zaman geçirip saçma sapan paylaşımlar yapacağına, gidip vefat eden kişinin arkasından dua et. Ama yok biz dua etmeyi bile beceremiyoruz ki. Dua ederken bile fotoğraf çekip sosyal medyaya atıyoruz. Ben anneanneme dua ettim bakın diye. Aferin madalya da gönderelim sana dua ettin diye. Bunun için kaç beğeni ve yorum lazım. Söyle peşin peşin gönderelim.
 
Bu gözler ölen babasının yanı başında selfie çeken bile gördü. Sosyal medyada tepki toplayınca da fotoğrafı kaldırdı. Bu kadar çığırından çıkmış durumdayız. Ölünün başında selfie ne demek. Üstelik o senin baban ya. Babana üzüleceğine selfie çekip, ne için prim yapmaya çalışıyorsun? 
Lütfen paylaşım yaparken azıcık duyarlı olalım ve bir şeyler paylaşıp yorum, beğeni alacağız diye kendimizi bu kadar kaptırmayalım. Özellerimizi bu kadar ulu orta yaşamak yerine kendimize saklayalım. Çok mutlu olduğumuz anlarda birkaç fotoğraf tabii ki paylaşabiliriz ama aşırı kaçıldığında olay saçma sapan bir hal alıyor. Dışarıdan bakınca komik bulduğumuz şeyleri kendimiz uygulamayalım. 

Hayatı sosyal medyada yaşamak yerine anı yaşamak gerektiğine inananlardanım.
 
Yarın yeni notta görüşmek üzere.
 
Hoşçakalın.

14 yorum:

 1. Sosyal medyanın rezilce ve duyarsızca kullanılmasından oldukça rahatsızım ve facebook'a girmeye korkuyorum artık; her açışımda benzer durumlarla karşılaşıyorum. Laf etmeye kalkan olsa "özelim" diyeceği şeyleri salla pati gönderiyor sosyal medyaya ve adı modernite oluyor bu zamanda.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güya özeli ama cümle aleme canlı yayında ilginçler gerçekten.

   Sil
 2. İnsanlar maalesef sosyal medyayı saçma sapan bir hale getirdiler. Ölü ile selfie meselesi ise tamamen kanımı dondurdu. Hele ki ölen kişi babansa nasıl elin gidip paylaşım yapabiliyorsun. Benim bir tanıdığımda kardeşi intihar edip öldüğünde onun sosyal medya hesabına girip vefatını duyurmuştu. Şaka gibiler gerçekten. Kardeşinin neden intihar ettiğini sorgulayacağına, paylaşım yapmak nasıl aklına gelebiliyor.Hayretler içinde kalmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da çok kötü. Kardeşin intihar etmiş ve sosyal medyadan paylaşım yapıyorsun. Kesinlikle doktor desteğine ihtiyaçları var.

   Sil
 3. Evet hastalik hastane paylasimlari benim de garibime gidiyor. O anda insan bu tür seyler düsünemez düsünmemeli de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana bu kişilerin ciddi tedavi edilmeleri gerektiği hissini uyandırıyor.

   Sil
 4. Gerçekten de anlaşılır gibi değil. Ne hallere geldik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyin suyunu çıkarmakta üstümüze yok gerçekten.

   Sil
 5. Dua etmeler de sosyal medyadan yapılıyor artık. Şu duayı 1000 kişiye gönder şeklinde. Bir de sonuna göndermezsen başına bir bela gelecek diye ekleyenler bile oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o ayrıca uyuz olduğum bir konu. Birde düğün, nişan vs. davetiye gönderme meselesi var. Millet iyice kafayı yedi.

   Sil
 6. Eline sağlık arkadaşım, valla duygularıma tercüman oldun, ben bunu tek bir şeye bağlıyorum: İlgi manyaklığı. İnsanlar nasıl bir ruh halindeler? Çok mu yalnızlar? Sürekli ilgi çekmek istiyorlar, ben o yüzden facebook'a uğramıyorum çünkü blogda pek bu tür şeyleri yapamıyorlar. Kendi akrabamın kolunda serum fotosunu gördüm mesela, maksat millet üşüşsün "Geçmiş olsun" desin. Çok manyaklık, insanlar ilgi görünce kendilerini film yıldızı filan sanıyorlar galiba aman herkes bana "geçmiş olsun" desin.
  Resmen hastalıklarını, çocuklarını hatta ölmüş yakınlarını KULLANIYORLAR. :(
  Eline sağlık.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umutlar Hawaii gerçekler maalesef sanayi. Kendini ne kadar yükseklerde görsen de olduğundan fazla değilsin. Olmazsın. Bunu da kabul etmek zorundasın. Kafayı sosyal medya ile bozacağımıza adam akıllı şeylerle uğraşsak ihya olacağız.

   Sil
 7. Müasir dünyanın acı həqiqətləri və qəribə insanları... Bəzən qorxur insan bu gedişin sonu nə olacaq deyə?! Çox gözəl bir paylaşım olmuş. Qəlbinizə, qələminizə sağlıq. Sevgilər.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu gidişin sonu yok maalesef ve bu gidişle de sanırım olamayacak. Yazık ki saçma sapan şeyleri kendimize yapıştırıyoruz da birazda insanlık yapıştırmayı akıl edebilsek iyi olacak...

   Sil