25 Kasım 2017 Cumartesi

Öküz Patronlar ve Salak Sandığı Çalışanlar

Merhabalar

Patronların çoğunun şerefsiz olduğu gerçeği diye bir şey var. Bu da nereden çıktı demeyin. Anlatacaklarımı dinleyin.
Geçenlerde bir arkadaşımın başına gelen bir olayı anlatmak istiyorum. İki şirketin birden müdürlüğünü yapıyordu. Şirkette işler karıştı. Ortaklıklar bozuldu ve iki şirket ayrı ayrı kendi yoluna gitme kararı aldı. Ancak arkadaşım halen daha iki şirketinde müdürlüğünü yapmaya devam ediyordu.

Uzun bir zaman bu iş böyle devam ettikten sonra, şirketlerden biri arkadaşıma teklif götürdü ve kendi bünyelerinde çalışmayı teklif etti. İşleri yoluna koyduktan sonra kendisini şirket bünyesine alacaklardı. Diğer şirkete de bu durumu açıklayacaklardı. 

Günün birinde arkadaşım bu şirketin ortaklarından biri ile ciddi bir kavga yaşadı. Kendisinin saçma sapan işleriyle uğraşamayacağını, sürekli arkasını toparlamaya çalışarak iş yapamadığını, bu şekilde göreve devam edemeyeceğini söyledi ve diğer ortağa da durumu anlattı. Diğer ortak her ne kadar tartışılan ortakla sıkıntılı günler yaşasa ve durumdan rahatsız olsa da; bir şey yapamayacağını söyledi. Arkadaşım da görevinden istifa etti. Şu anda kaldığı şirkette (her ne kadar istememiş olsa da) devam etmeye karar verdi. Sonuçta buradakilerde diğerlerinden pek farklı değildi.

Oysa ki aylardır diğer şirkete geçeceğinden söz ediyordu. Hakkında Allah hayırlısını versin ama bu patronların iki yüzlü ve öküz oldukları gerçeğini maalesef değiştirmiyor. Üstelik arkadaşım birkaç gün içinde hemen nereden buldularsa bir müdür aldıklarını söyledi. Sanırım hazırda bekliyordu. 

Tartıştığı patronu beş para etmez, tek ayak üstünde yalan söyleyen öküzün biri. Aslında öküzlere hakaret ediyorum farkındayım. Öküzler bile bir işe yarıyor doğrusu. 5 e 10'luk kalas bile olmaz bu adamdan o derece sıtkım sıyrıldı.

Arkadaşımın iş bulmak konusunda herhangi bir sıkıntısı yok. Kendisi çok sağlam bilgi ve tecrübeye sahip. Artık yaşı geçmeye başladığı için iş değiştirip sürekli yeni insanların huyunu suyunu öğrenmekten ve yeni insanlara katlanmaktan sıkılmış durumda. Bereket versin ki kalacağı şirket onunla çalışmaya devam ediyor. Ama şöyle bir gerçek var. Şayet arkadaşım diğer şirkete güvenip, bir süre sonra oraya işe başlayacağını es kaza söylemiş olsaydı, buradaki işinden de olacaktı. İyi ki de öyle bir şey yapmamış. Kendisi bu durumlarda acayip temkinli biridir. İyi ki de öyleymiş. Patronun sözüne güvenseydi, şu anda iki şirketteki işinden de olacaktı. 

Sevgili patronlar kusura bakmasınlar ama yanınızda çalışan personeller salak değil. Aptal hiç değil. Kendi çıkarlarınız söz konusu olduğunda insanları satmak çok kolay ama emin olun hiçbir çalışan personeliniz haklarını size helal etmiyorlar. Bilginiz olsun istedim.

Demek ki neymiş efendim; Öküz patron milletine güvenmemek gerekmiş. Zira çıkarları için salisesinde seni satarlarmış. Bildiğimiz bir konuyu tekrar tescillediğiniz için, yeniden size güvenmemiz gerektiğini bir kez daha gözümüze soktuğunuz için çok teşekkür ederim.

Yeni notta görüşmek üzere. 

Hoşçakalın.

20 yorum:

 1. Ah, ah geçmiş olsun arkadaşına ama bilgili, tecrübeli anladığım kadarıyla mesleğini seven, iyi yapan biri o yüzden sırtı yere gelmez. Tabii sık iş değiştirmek hele belli bir yaştan sonra dediğin gibi iyi değil umarım artık bu son olur bir daha iş değiştirmez. İyi patronlar da oluyor ama kişisel tecrübeme dayanarak söylüyorum mimar, içmimarlarla hep çalıştım ve çok entellektüel, Atatürkçü, en önemlisi laik ve kul hakkı yemez, kuruşu kuruşuna maaşımı veren, gününde yatırmaya dikkat eden insanlardı. Sanatçı kişilikli olanlardan pek böyle 'öküz' çıkmıyor tabii istisnalar her meslekte olur. Ben de olmadı şükür. Darısı arkadaşının başına. Böyle ticari şirketlerde çalışanlar sanatla ilgisi olmayanların aklıfikri hep para kazanmak, açgözlülük oluyor, hele hele dinci kisvesiyle kafada takke, elde tesbih kul hakkı yer dururlar, işçileri tazminatsız vs. siz çıkartma yolları ararlar hayatta ençok böyle esnaflardan çektim bozuk mal satarlar, iade ya da değiştirmemek için 40 takla atanlar her zaman "az önce namazdan gelenlerdi" !!!!

  Eline sağlık.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef kızın şansına hep nerede öküz türleri var onlar denk geldi. Ama kendisi acayip tecrübeli ve bilgili bu nedenle de istediği gibi resti çekebiliyor.

   Sil
 2. Doğru söylemişsiniz, iş dünyasının patronları pek insan yerine koymuyorlar kimseyi. Biraz dominant bir karakterseniz ve gururunuz aldığınız paradan önce geliyorsa bir çalışan olarak psikolojik çöküntü yaşamaya başlıyorsunuz. Bir de kandırıldığınızı anlayıp yüzlerine vurduğunuzda da pişmiş kelle gibi sırıtmıyor mu bazıları... Aman aman, Allah korusun böyle insanlardan... Birinin hakkına girip de nasıl sonradan rahat uyuyorlar, bilmem...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öbür dünyada nasıl hesap verecekler çok merak ediyorum. Birde ayrılırken helallik isteyenler var ki onlara ayrıca gülüyorum. Kendi akıllarınca helallik alınca arınıyorlar.

   Sil
 3. hepsı cok dogru sozler.. maalesef patronlar kendılerını kaf dağında goruyorlar.

  YanıtlaSil
 4. Malesef maaş veriyorlar diye insan satın aldığını sanıyor bazıları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef satın aldıklarını düşünüyorlar ama istifa edince de çok bozuluyorlar.

   Sil
 5. Patronlar derken genelleme yapmak hoş degil ama iyisine denk gelmek de bi hayli zor. "Keşke herkes bildigi işi yapsa" hep diyorum bunu. Çünkü adam yıllarca okumuş gıda mühendisi olmuş, beklediği tadı bulamayınca biri çıkmış demişki. Kuaförler çok iyi para kazanıyor sende de az çok para var üzerini borç al. Aç bi salon. Ondan sonra kuaför nasıl olur, fön nasıl tutulur bana ders veriyor. Ayagımla bile tutarım diye tersledin mi mal gibi kaliyor öyle. Sonuç bir sene tutunamadı zaten, battı.
  Veya tam tersi, adam okumamış bi halt degil ama kuaför bi kadınla evleniyor. Kuaförde çok para var diyenler neyin kafasini yaşıyor bilmiyorum ama açmış iki salon birinde hanımı calisirken o iki salon arasinda patronum diye kasıla kasila dolaşıyor. İnsanda sabir birakmiyorlar bi yerde, girdik birbirimize. Jandarma cagirdi tüm esnaf bizi savununca jandarma gitti bunda bi özür dilemeler filan o sinirle ayrıldık oradan. Sonuç olaydan bir yıl sonra, gördügümde pazarda armut satıyordu.
  Ayni sektörde çok iyi örneklerini de gördüm, temelden yetişmiş gelmiş ama ne kadar dost olsakta oda yetmiyor bazen. Bu kez maşımızı alamıyoruz. 😄
  Maşımızı gününde verende essek gibi kullandı. Sabah 8 gece 1 gece 3'e kadar da esneyebildi bu durum. Uykusuzluktan ayakta uyur haldeyken 3 ay sonra işi bıraktık. Bu kezde o ay aldığımız motoru vereceksiniz onu benim paramla aldınız diye tehdit etti. 😂
  parası olan daha çok konusuyor.
  daha dün mesela süper markete başvuru yaptım. Ama hiç sansım yok gibi, adam üniversite mezunu elektirik mühendisi olmuş maaşı az diye markette çalışmayı seçtim diyor. 😒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Patronlar diye genelleme yapmak belki doğru değil ama emin olun o kadar yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum %99'u böyle. Aradaki %1'lik dilime denk gelenler şanslı kesin. Dediğiniz gibi herkes hangi işte para varsa o işe yöneliyor. Kimse kendi mesleğini yapmıyor. Çünkü kendi mesleği dışında para getiren alanlar çok fazla var. Umarım sizde bir an önce iş bulursunuz. Allah gönlünüze göre versin.

   Sil
 6. Benim çalıştığım firmada çok şükür her şey yolunda ama yinede yaptığı haksızlıklar çok fazla.

  YanıtlaSil
 7. İçimden geçen birçok şeyi yazıya dökmüşsün. Sen birde benim çalıştığım yeri görsen bloglara sığacak gibi değil:)

  YanıtlaSil
 8. Maalesef söylediklerinizin hepsi çok doğru. İşe aldıkları personeli köle adlediyorlar işverenler. Yazık ki ne yazık. İşini iyi yapanlar rest çekebiliyorlar ama maalesef tecrübeli olmayanlar ise mecburen çekiyor. Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. İşinde tecrüben yoksa ve hemen iş bulamayacak gibiysen çek babam çek.

   Sil
 9. Günaydın Balın Kokusu blog kesif etkinliğinden geliyorum,takipteyim sizi de bloguma davet ediyorum görüşmek üzere güzel geçsin gününüz🌺

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoşgeldiniz. Sizi zaten takipteyim. Sevgiler :)

   Sil
 10. Selam yine ön yargılı bir yazı :)
  arkadaşın diğer şirket ile gizlice görüşüp zemin hazırlıyor ama kötü olan patron öylemi
  bakış açınız çok farklı ve işin gerçek tarafı güç kimde ise herkes o güzün etrafında toplanmak zorunda kalıyor para kimde patronda madem bu kadar öküzler çalışmayın kardeşim oturun evde derler insana yada kendi işini kur derler mi derler bizler evde bile iki çocuk ile uğraşırken sıkıntı yaşarken onlara yüzlerce insan ile uğraşıyor ve dediğin gibi işler kötü gitmiş yerine müdür ayrlamışlar atar yapan senin arakdaşın ve daha düşük maaş ile çalışan müdür buldularsa tabiki bay bay derler adı üzerinde patron ticaret yapıyorlar kumda oyun oynamıyorlar n ufak hatalarında milyonlarca para kaybediyorlar hangimiz umurunda hiç birimizin o yüzden bizde patornların umurunda değiliz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Burada anlamadığınız konu anlaştığı şirketle anlaşamamış olması. Daha doğrusu arkadaşım şirkete emek verdi ve emek verdiği şirkette devam edecekti. Ama patronu ona öyle bir kazık attı ki arkadaşım da bunu kaldıramadı. Alt yapı hazırladığı şirketle anlaşmazlık yaşadı. İşin daha da ilginç kısmı adamlar bir iki gün içerisinde ellerinin altında bir müdür varmış ki hemen göreve başlattılar. Ön yargılı bir yazı değil yani. Kaldı ki bu anlaşamadığı ve yollartını ayırdığı şirket sürekli ona şu anda kaldığı şirkete istifa edeceğini söylemesi yönünde de baskı oluşturuyordu. Yani bu durumda acaba yine de ön yargılı mıyım? Şayet onlara güvenip söylemiş olsaydı işsiz kalacaktı. Bu durumda onların samimiyetinden de şüphe etmek gerek mi sizce???

   Sil