19 Kasım 2017 Pazar

Naim Süleymanoğlu Hayatını Kaybetti

Merhabalar

Çocukluğumda spor haberlerinden, futbol maçlarından nefret eden biri olarak tek kaçırmadığım spor haberiydi Naim Süleymanoğlu ve halter şampiyonlukları. Şampiyonluk maçlarını televizyon karşısında büyük bir heyecanla izler, hadi kaldır ne olur, Allah yardımcın olsun diye de dua ederdim.

Dün saat 15:00 sıralarında vefat ettiğini öğrendiğimde de çok üzüldüm. Peki kimdir Naim Süleymanoğlu? Neler yapmıştır?


23 Ocak 1967 Bulgaristan doğumlu. Haltere ilk olarak 1977 yılında başladı. 15 yaşında Brezilya'da düzenlenen dünya halter şampiyonasına katıldı ve 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. O dönemde silkme kategorisinde kendi ağırlığının üç katına kaldıran ikinci halterci olarak da tarihe geçmiştir. 16 yaşında dünya rekoru kırdı ve yine şampiyonluğa imza atarak, dünya tarihine en genç halterci ünvanıyla adını yazdırdı. 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na Bulgaristan'ın da Sovyet'lerle boykota karışması nedeniyle katılamadı. O dönemde Bulgar Hükümeti'nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak biliniyordu.

Bulgaristan'daki baskılardan kurtulmak ve aynı zamanda Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonasında Türk Büyükeliçiliğine sığınarak iltica etti. Türkiye'ye ilticasında Turgut Özal bizzat kendisi devreye girdi. 


1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu. Ayrıca 8 kez dünya şampiyonu oldu ve 46 kez dünya rekoru kırdı. Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak "EFSANE" oldu ve bu sayede spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisiydi. 1988 Seul olimpiyatlarında 9 dünya ve 6 olimpiyat rekoru kırarak büyük zafer kazandı ve Time dergisine kapak oldu. 60 kilo koparmada 200 kilo kaldırarak dünya rekorunu kırdı. Türkiye'ye Olimpiyatlarda Güreş dalı dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu olması nedeniyle de önemlidir. Naim Süleymanoğlu 28 Eylül 2014 tarihinden bu yana Memorial Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde siroza bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi altına alınmıştı. 6 Ekim 2017'de ise organ nakli gerçekleştirilmiş ve tedavisi devam etmekteydi. 11 Kasım'da beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle yeniden acil ameliyata alınmıştı. Ancak 18 Kasım 2017 15:00 sıralarında verdiği yaşam mücadelesini kaybederek, aramızdan ayrılmıştır.

Naim Süleymanoğlu kadar ülkemize gurur veren bir sporcu daha var mıdır? bilemiyorum ancak bana kalırsa yoktur. Kendisine "CEP HERKÜLÜ" denilmesinin gerçekten bir nedeni varmış değil mi? Bu kadar başarı ve 147 cm boy ile. Nurlar içinde uyu Naim Süleymanoğlu. Mekanın cennet olsun. 

Yarın yeni notta görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

3 yorum:

  1. Çok severdim. Allah rahmet eylesin.

    YanıtlaSil
  2. Allah rahmet eylesin bende çok üzüldüm artık takipçinim hayırlı olsun blogun

    YanıtlaSil