24 Kasım 2017 Cuma

Kara Cuma (Black Friday) ve Alışveriş Çılgınlığı

Merhabalar

Bugün kara cuma. Amerikalıların deyimiyle de black friday. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu alışveriş çılgınlığı perşembe akşamından bu yana başladı. 

Peki nedir bu kara cuma? Amerika'da Şükran Günü'nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır. Daha çok ünlü markaların binlerce kategoride uyguladığı bu indirimler %80'e oranına hatta bazı markalarda daha da fazlasına kadar ulaşıyor. Özellikle teknoloji, aksesuar, küçük ev aletleri, kameralar vb. gibi bir çok üründe çok ciddi indirimler var. Bu gün neredeyse hemen herkes işini gücünü bırakıp alışveriş çılgınlığına dahil oluyor. 

Peki bir çok marka bu kadar indirim yapıyorsa ve gün anlatıldığı kadar güzelse, neden kara cuma deniliyor? Bu güne kara cuma denmesinin iki nedeni var. Birincisi mağazaların bu gün sabah 04:00 ve 05:00 arasında kapılarını açıyor olması. Daha hava aydınlamamış olduğundan bu şekilde bahsediliyor. Bir diğer nedeni de bugün indirimli ürün almak isteyenlerin mağazalarda yaralanmaları ve hatta hayatlarını bile kaybediyor olmaları. Açıkçası indirimleri bende severim ama bu derece kalabalık ortamlarda bulunmak hem sağlık, hem güvenlik açısından çokta doğru gelmiyor.Üstelik oluşan izdiham nedeniyle hayatını kaybetme tehlikesi bile varken hiç akıl kârı değil. 

Yeni notta görüşmek üzere. Hoşçakalın.

10 yorum:

 1. Hayatını kaybetme ve yaralanma olması çok kötü. Online alışveriş sanırım bu durumlarda daha mantıklı ama giyimde pek bi indirim göremedim ben 😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende giyimde pek indirim göremedim. Geneli yurtdışı markalarında indirimler vardı.

   Sil
 2. Markaların para toplamak adına yaptığı çılgınlıklar bence. Benzer olaylar buradaki mağazalarda da yıl dönümlerinde falan yapılıyor ve insanlar ucuz eşya alabilmek adına birbirlerini eziyorlar. Yazık.

  YanıtlaSil
 3. Çok ezilme ve darp olaylarını da peşinde getiren bir Kara Cuma..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Ben gitmezdim açıkçası.

   Sil
 4. Eziliyorsun, yara alıyorsun, canın acıyor. Ama yine de 'davandan' vazgeçmiyorsun. Ah be kara cuma, ah be kapitalist oyunlar! Bana fazlasıyla trajikomik geliyor doğrusu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de komik. Bir de üstüne son kalan ürün için kavga edenler varya. Onlar ayrı bir dünya.

   Sil
 5. Merhaba blog keşif etkinliğinden geldim :) bende beklerim https://thecansuyildiz.blogspot.com.tr/ :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben sizi zaten takipteyim. Teşekkürler.

   Sil